دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

زفایر قالب جذاب صفحه‌سازی در وردپرس

قالب زفایر

زفایر جزوه آن دسته از قالب‌هایی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا در کمترین زمان ممکن قالب مورد نظر خود را با عنوان برگه‌های خود ساخته ایجاد کنند. شما در زمان کار با این صفحه‌ساز به تمامی نقاط سایت دسترسی دارید و می‌توانید تغییرات دلخواه خود را اعمال کنید. فراموش نکنید که طراحی سایت بدون کد نویسی با وردپرس امکان‌پذیر است و وجود افزونه و قالب‌ در این محیط طراحی سایت دست ما را در افتتاح وب‌سایت مورد علاقه خودمان کاملا باز می‌گذارد، طراحی وب‌سایت شخصی هیچ محدودیت سنی و شغلی ندارد و شما قادرید فارغ از شرایط خودتان دست به طراحی سایت مورد علاقه‌تان بزنید. مطمئن باشید که اگر به عنوان شغلم دوم این رشته را انتخاب کنید در صورتی که تمامی مراحل را با نظم و دقت طی کنید، بعد از افتتاح سایتتان در مدت زمان کمی مشاهده خواهید کرد که شغل دوم شما عمده‌ی درآمدتان را در برگرفته‌است، در واقع شغل دوم به درآمد اول تبدیل می‌شود. پس هر چه سریعتر دست‌بکار شوید و آموزش‌ ببینید.

“برای این که دانش ملکه ذهن شود، تعلیم تنها کافی نیست و باید با عمل توام شود”

یادگیری همیشه حالت فعلی دارد و نه انفعالی، تیم پشتیبانی وی‌پی‌وار مجموعه کاملی از آموزش‌ها را در اختیار شما می‌گذارد و شما بعد از تسلط یافتن به مطالب باید دست به آزمون و خطا بزنید تا کاملا به این کار تسلط یابید. تمرین و ممارست جز جدایی ناپذیر هر کاری است که می‌خواهید در آن به موفقیت برسید.

پیش‌نیاز یک قالب خوب چیست؟

بعد از آشنایی با وردپرس و آموزش نحوه کاربرد قالب و افزونه شما باید با انواع این محصولات که توسط شرکت‌های طراحی در زمینه وردپرس ارائه می‌شود آشنا شوید، هرچه در این قالب و افزونه‌ها مسلط باشید خواهید توانست سایتی با کیفیت و جذاب طراحی کنید. پس خالی از لطف نیست که کار با انواع این قالب و افزونه‌ها را تجربه کنیم. ما در استفاده از قالب‌های مختلف در خواهیم یافت که چقدر توانایی ویرایش و نگارش داریم. یکی از قالب‌هایی که در صفحه‌سازی بسیار ما را در رسیدن به قالب هدف کمک می‌کند قالب زفایر می‌باشد که در این مقاله به معرفی و نحوه کار با این قالب می‌پردازیم.

زفایر و انعطاف‌پذیری بالا در صفحه‌سازی

این قالب کارایی بسیار زیادی دارد، سرعت بالا حین انجام ویرایش، امنیت بسیار بالا، گرافیک بسیار عالی، وجود بلوک‌های پیش‌فرض و از همه مهمتر کارایی آسان و راحت این قالب. این قالب بیشتر برای وب‌سایت‌های شرکتی و چندمنظوره مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای مثال بدین معنی نیست که با این قالب نمی‌توان وب‌سایت فروشگاهی ایجاد کرد، چرا که سایت در هر زمینه‌ای که باشد، در آن موضوع مطمئنا قالبی وجود دارد که کاربردی‌تر می‌باشد.

نصب قالب زفایر روی وردپرس

شما به عنوان یک وب‌مستر یا مدیر سایت باید از آخرین فناوری‌های موجود در وردپرس بهره ببرید. برای نصب این قالب روی وردپرس، فایل بارگیری شده قالب را در محیط نمایش پوسته‌های وردپرس می‌افزاییم.

وقتی که فایل‌های مربوط به قالب را در وردپرس بارگذاری می‌کنیم، به این شکل در قسمت نمایش و گزینه پوسته‌ها به نمایش درمی‌آیند. فایل‌های دانلود شده قالب را بارگذاری می‌کنیم، حال از قسمت افزودن، قالب را فعال می‌کنیم. در این مورد که مشاهده می‌کنید، هدف از وجود چایلد به این سبب است تا در زمان که به‌روزرسانی ارائه شد تنظیماتی و ویرایش‌های شخصی‌سازی شده‌ای که انجام داده‌ایم از بین نرود.

زمانی که قالب را فعال‌سازی می‌کنید با پیغام نصب موفقیت آمیز مواجه می‌شوید.

در قسمتی از این افزونه که با عنوان addons به نمایش درآمده است می‌توانید افزونه‌هایی را ببینید که خود زفایر نصب آن‌ها را پیشنهاد می‌کند، نصب این افزونه‌ها خالی از لطف نیست و در بهبود عملکرد زفایر ما را کمک می‌کند.

کار با قالب زفایر در محیط وردپرس

زمانی که این قالب را روی هاست خود نصب کردیم بلافاصله خواهیم توانست شروع به ایجاد برگه توسط زفایر کنیم. وجود برگه‌های پیش‌فرض بسیاری دارد که می‌تواند در بالا بردن سرعت عمل طراحی ما را کمک کند. در زمان طراحی با زفایر شما با سه قسمت اصلی سایت سر و کار دارید که عبارت‌است از:

  • نوار بالا (Top Bar)
  • بخش میانی اصلی (Main bar)
  • بخش پایین (Bottom Bar)

انواع هدر و منو اولیه در زفایر

با وجود هدرهای پیش‌فرضی که در منوی زفایر وجود دارد با انتخاب هریک از این بلوک‌های پیش‌فرض قادر خواهیم بود تک‌تک المان‌های موجود در آن را ویرایش کنیم و به شکل دلخواه خودمان دربیاوریم.

معرفی بخش‌های مربوط به قالب زفایر

اولین بخشی که در آن قادر خواهیم بود تغییرات اصلی صفحه را اعمال کنیم بخش ‌theme options می‌باشد. که در این قسمت تنظیمات اولیه و اساسی که قابلیت تغییر دارند، قرار دارد. از این قسمت برای مثال می‌توان تایپوگرافی، نحوه نمایش بلوک‌ها، ترکیب رنگ‌ها، فعال بودن هدر یا فوتر و…. را تعیین کرد.

دیگر قسمت ویژه‌ای که در آن خواهیم توانست از تمپلیت‌های پیش‌فرض استفاده کنیم، قسمت (Grid Layout Templates) است ، که در آن کافیست از قالب‌های آماده پیشنهاد شده استفاده کنیم.

به‌صورت اتفاقی یکی تمپلیت‌های پیشنهادی را انتخاب می‌کنیم، که به نمایش درمی‌آید و ابزار تغییر جزء جدایی ناپذیر در این قالب می‌باشد، که می‌توان تمامی المان‌ها را تغییر دهیم و ویرایش کنیم.

در این حالت شکل کلی برگه به صورت بلوکی نمایش داده می‌شود و می‌توانیم در هر یک از این المان‌ها تغییری که در نظر داریم را اعمال کنیم.

هدرها در قالب زفایر

در بخشی که با عنوان هدرها در زفایر وجود دارد می‌توانیم هدری را که به‌صورت خلاقانه در نظر گرفته‌ایم را طراحی کنیم، چرا که زفایر تمامی ابزار لازم برای ایجاد تغییرات را در اختیار ما می‌گذارد.

در هر یک از بلوک‌هایی که وجود دارد می‌توانیم المانی را که در نظر گرفته‌ایم را قرار دهیم. اگر در حین طراحی بخواهیم از قالب‌های پیش‌فرض استفاده کنیم یا صرفه‌جویی در زمان داشته باشیم می‌توانیم از تمپلیت‌های جذابی که خود زفایر پیشنهاد می‌دهد استفاده کنیم.

با انتخاب هر یک از این هدرهای پیش‌فرض قادر خواهیم بود، خود این هدرهای آماده را نیز با سلیقه خود تغییر دهیم و هدر موردنظر خود را به‌وجود بیاوریم.

در هر یک از این بلوک‌هایی که با انتخاب قالب‌های پیش‌فرض ظاهر شدند با رفتن روی المان و انتخاب مداد ویرایش تمامی تنظیمات موردنظر را خواهیم توانست تغییر دهیم.

درون‌ریزی و بیرون‌ریزی در قالب زفایر

در زمان کار با قالب زفایر قادر به ساخت برگه‌های بی‌نظیری خواهید بود که تابحال این چنین چینشی از مطالب را نداشته‌اید، این مطلب کاملا با سلیقه‌ی شخصی هر شخص و ظرافتی که در کار به خرج می‌دهد رابطه مستقیم دارد. چنان چه قالبی که به‌دست شما طراحی شده‌است خاص و با کیفیت باشد با قابلیت درون‌ریزی و برون‌ریزی قادر خواهید بود، این تنظیمات را ذخیره کنید و در موارد نیاز آن را استفاده کنید.

رسپانسیو بودن قالب زفایر

اکثرات کاربران با موبایل‌هایی که در دست دارند سایت‌های موردنظرشان را زیرنظر می‌گیرند و این بسیار برای مدیران سایت‌ها اهمیت دارد که نحوه نمایش صفحه، روی موبایل را مشاهده کنند. زمانی که شما در حین اعمال تغییرات بتوانید نحوه نمایش در موبایل را نیز زیرنظر بگیرید قادر هستید ریسپانسیو بودن سایت خود را تبلت یا موبایل زیرنظر بگیرید.

کدنویسی در داخل قالب زفایر

از آنجایی که با انبوهی از قالب‌ها و افزونه‌ها خواهند توانست سایتی بی‌نظیر را طراحی کنند. قالب زفایر آن‌دست از افرادی که قادر به کدنویسی هستند یا نمی‎توانند قالب موردنظرشان را با زفایر ایجاد کنند، امکان نوشتن المان موردپسندشان را می‌دهد، در واقع هر کد نویسی می‌تواند کدهای شخصی خود را دراین افزونه بکارگیرد. با این وجود امکان این که در زفایر با المان‌ها به مشکل بخورید، امکان‌پذیر نیست.

با این وجود هیچ مدیر سایتی نخواهد توانست این ادعا را داشته‌ باشد که با قالب زفایر نتوانسته به خواسته خود در آرایش سایت، دست یابد.

جمع‌بندی

با توجه به افزایش روزافزون سایت‌های اینترنتی، در هر زمینه‌ای که شما دست به طراحی سایت بزنید با اطمینان می‌توان گفت که در آن زمینه ده‌ها سایت وجود دارد، اما به خاطر داشته باشید که سایتی موفقیت زیادی کسب می‌کند که علاوه بر رفع نیازهای مشتری و ظاهر مناسب، تامل با کاربران داشته باشد و گام به گام با نیاز کاربران همراه شود تا سایت انعطاف‌پذیر و جذاب تولید کند.

چنانچه در زمان کار با وردپرس مسائل مختلفی برخورد کنید، می‌توانید با به اشتراک‌گذاشتن آن در تیم پشتیبانی به حل و فصل آن بپردازید. برای تهیه هاست نیز می‌توانید به سایت تجاری این تیم مراجعه نمایید.

به نظرشما زمانی که برای سایت خود برگه ایجاد می‌کنیم چه فاکتوری را باید بیشتر مدنظر قرار داد؟

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.