دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

آمار بازدید سایت و میزان اهمیت آن

آمار وردپرس

آمار بازدید یک سایت در هر زمینه‌ای که باشد برای یک وب‌مستر اهمیت خواهد داشت. در واقع سایت تریبونی است که می‌خواهیم از طریق آن بهتر دیده شویم و جامعه هدفی را که می‌خواهیم سایت را رصد می‌کنند زیر نظر داشته باشیم. به‌طبع این که آمار سایت و بازدیدهایی که از آن انجام می‌شود در اینکه ابزاری است برای پیش‌بینی این که آیا سایت در ریل مسیر حرکتی درستی قرار دارد یا نه مهم است. سایتی که به درستی مخاطب‌های لازم را جذب می‌کند، نشان از حرکت درستی که به سمت هدف دارد را نشان می‌دهد. زمانی که ما سایت خود را راه‌اندازی می‌کنیم باید جامعه هدفی که می‌خواهیم از سایت ما بازدید کند را مشخص کنیم، این جامعه می‌توان شهر خاص یاکشور خاصی باشد. با آمار بازدیدی که از یک سایت می‌توان دریافت کرد می‌توان مدت زمان کاربران در هر صفحه یا برگه را مورد بررسی قرار داد که در این صورت می‌توانیم مطالبی را که بیشتر مورد توجه قرارگرفته‌اند را شناسایی کنیم و در مقابل مطالبی که استقبالی از آن‌ها به عمل نیامده‌است را شناسایی و تقویت کنیم.

نصب و راه اندازی افزونه آمار وردپرس

زمانی که شروع به راه‌اندازی سایت وردپرسی می‌کنید اگر از فیدبک تلاش‌هایی که برای سایت انجام داده‌اید، مطلع نشوید مدیریت سایت به کاری خسته‌کننده و کسل‌کننده تبدیل می‌شود. چه را که همیشه هدف از افتتاح سایت دیده‌شدن بیشتر و راحت‌تر است. آمار بازدید سایت اطلاعات مهمی را در اختیار ما می‌گذارد که ما در این راستا می‌توانیم نقاط ضعف و قوت سایت خود را شناسایی کنیم. برای مثال دانستن این نکته که بیشتر کدام‌یک از صفحات یا برگه‌ها مورد توجه‌است به ما در عامه‌پسند کردن بقیه مطالب کمک شایانی خواهد نمود.

برای نصب این افزونه نیز باید مثل بقیه افزونه‌ها به داشبورد وردپرس مراجعه کنیم، تا افزونه را جست و جو و نصب کنیم.

آمار بازدید
آمار بازدید

همان‌طور که از آمار و ارقام پیداست این افزونه با بیش از 600.000 نصب فعال، جزوه افزونه‌های محبوب است و چرا که درصورتی که افزونه به ارائه اطلاعات کمی بسنده می‌کرد، هیچگاه نمی‌توانست چنین آمار نصب فعالی داشته باشد.

محبوبیت این افزونه از میزان رضایت‌مندی کاربران مشهود است. بعد از تعداد نصب می‌توان گفت که ستاره‌هایی که یک افزونه دریافت می‌کند، نشانگر میزان محبوبیت یک افزونه‌است.

بعد از نصب افزونه، المان‌ آمار به پیشخوان وردپرس اضافه می‌شود که خود به چند بخش مختلف تقسیم می‌شود و مطابق شکل زیر است.

برای اینکه کاربران آنلاین به نمایش دربیایند، می‌توانیم از تنظیمات عمومی این کار را انجام دهیم، در گام بعدی هم می‌توانیم زمان لازم برای محاسبه کاربران آنلاین در سایت را تنظیم کنیم، این پارامتر به‌صورت پیش‌فرض روی زمان 120 ثانیه قرار دارد که زمان استانداردی می‌باشد، کاهش این زمان باعث درگیری بیشتر رم با افزونه می‌شود که سرعت سایت را شدیدا کاهش می‌دهد، سرعت پایین سایت در سئو سایت تاثیر منفی زیادی دارد. ریکورد آل یوزرس (Record all Users) هم به این معنی می‌باشد که علاوه بر کاربران، ربات‌ها هم جزو آمار بازدید محسوب می‌شوند.

با اسکرول کردن ماوس به سمت پایین دیگر قسمت‌های تنظیمات را مشاهده می‌کنیم، با فعال کردن بازدید‌ها آمار دقیق از کسانی که به سایت وارد می‌شوند را بدست خواهیم آورد یا در گزینه‌ی دیگری که وجود دارد ما می‌توانیم از حرکت دقیق کاربران در سایت مطلع شویم (این کار زمانی که کاربران زیادی دارید اهمیت چندانی ندارد و کار بیشتری ازسیستم می‌کشد که در نتیجه آن سرعت سایت کاهش می‌یابد) داده‌های زیاد باعث ایجاد سردرگمی می‌شود و وجودشان سودی در سایت ما ندارد.

گزینه‌ی ضریب محاسبه (Coefficient per Visitor) هر بازدید را می‌تواند در عددی که می‌نویسید ضرب کند، که عدد یک در اینجا کاملا مناسب است، تا آمارها درست و نزدیک به واقعیت باشد.

در قسمت بعدی که با عنوان برگه‌ها و نوشته‌ها می‌باشد تنظیماتی که وجود دارند از این قبیل هستند که می‌توانید تعیین کنید، بازدید از چه برگه‌هایی می‌تواند جزء آمار بازدید باشد یا نباشد.

اگر می‌خواهید تمامی نوشته‌ها برای بازدید فعال باشند گزینه دوم را فعال نمایید (Track All Pages).

افزونه‌کش قسمتی است که در صورت وجود افزونه کش در محیط وردپرس این گزینه را فعال می‌کنیم. با فعال کردن این گزینه تداخلی در افزونه‌کش و افزونه آمار به‌وجود نمی‌آید. در قسمت متفرقه با فعال کردن گزینه‌‌ی اول نواری از دسترسی سریع به آمار در بالای صفحه ظاهر می‌شود، در گزینه دوم نیز با فعال شدنش اخبار و نوتفیکیشن‌ها به صفحه اول پیشخوان وردپرس می‌آید.

قسمت موتورهای جست و جو را پایین عکس مشاهده می‌کنید که در گزینه اول خواهید توانست تعیین کنید که بازدید سایت‌های موتور جست و جو جزء آمار بازدید محسوب شود یا نه، در ادامه نام‌های موتور جست و جو ذکر شده که می‌توانید محاسبه یا عدم محاسبه آن را در آمار تعیین کنید.

آی‌پی کاربران در افزونه آمار وردپرس

تَب دیگری که در داخل داشبورد این افزونه وجود دارد، قسمت ای‌پی کاربران می‌باشد، در این قسمت تعیین می‌کنیم که تابع ای‌پی کاربر به چه صورتی محاسبه شود که گزینه اول مناسب می‌باشد.

حریم خصوصی در افزونه آمار وردپرس

در این بخش تعیین می‌کنیم که ای‌پی‌های ناشناس به چه صورتی نمایش داده شوند، در قسمت بعدی که با عنوان هش‌کردن آدرس ای‌پی می‌باشد، از ذخیره اطلاعات اضافی جلوگیری می‌کند.

قسمت (Store Entire User Agent String) مربوط به ذخیره اطلاعاتی است که از نوع مرورگر کاربر، ساعت دقیق حضور کاربر و یا ای‌پی کاربر را حفظ می‌کند که برای جلوگیری از پایین آمدن سرعت سرور سایت این مورد را فعال نمی‌کنیم.

تنظیمات اطلاعیه‌ افزونه آمار وردپرس

در اینجا می‌توانیم ایمیلی را که می‌خواهیم اطلاعات افزونه به آن ارسال شود را بنویسیم و یا زمانی دقیق را برای دریافت گزارش به وسیله ایمیل تعیین کنیم.

زمان‌بندی کوتاه‌تر باعث پایین آمدن سرعت سایت خواهد شد، در اینجا نوع دریافت خبر مبنی بر اینکه به‌صورت ایمیل باشد یا اس‌ام‌اس نیز قابل تنظیم است. در صورت که بخواهید این گزارش‌ها به‌صورت اس‌ام‌اس باشد باید افزونه وردپرس اس‌ام‌اس را نصب نمایید.

تَب پیشخوان در آمار وردپرس

در این تَب می‌توانید تعیین کنید که ابزار مربوط به آمار در پیشخوان وردپرس (ورودی وردپرس) نمایش داده شود یا نه. قسمت بعدی که با عنوان نقشه است به شما این امکان را می‌دهد که با یک نگاه محل کشور کاربران را بدانید.

نقش‌های کاربری در افزونه آمار وردپرس

این تَب که با عنوان رولس (Roles) مشخص شده، می‌توان نقش‌های کاربری را تعیین کرد در واقع شما را کمک می‌کند تا به سلیقه خود تعیین کنید که چه کاربرانی با چه سطح از دسترسی حق مشاهده آمار و ارقام را خواهند داشت.

تَب استثنائات افزونه آمار وردپرس

در این تَب می‌توانید همانطور که از اسمش پیداست استثنائاتی را برای آمار تعیین کنید، مثل اینکه زمان حضور مدیر سایت، ویرایشگر، نویسنده و…. جزو آمار بازدید محسوب نشود، که در دقیق بودن آماری که بدست می‌آید بسیار مهم است.

بخشی که با عنوان لیست ربات‌ها وجود دارد، ربات‌هایی که از سایت بازدید می‌کنند را جزء آمار محسوب نمی‌کند، می‌توان با فعال کردن ابدیت لیست ربات‌ها به دقیق بودن این آمار کمک کرد. در تَب پایین‌تر هم می‌توان کاربرانی نمی‌خواهیم جزء این آمار باشند را وارد می‌کنیم. هانی‌پات که جزء همین تَب می‌باشد می‌تواند از آمار ربات‌ها بازدید کننده مطلع شود.

همانطور که در شکل بالا می‌بینید می‌توانید ای‌پی‌های خاص را برای ورود به سایت خود ببندید، اگر شما به بینندگان غیر ایرانی نیازی نداشته باشید می‌توانید ای‌پی‌های غیر ایرانی را از این آمار حذف کنید و یا آماری که از مشاهده کشورهای دیگر که بازدید از سایت‌ می‌کنند بدست آورید. می‌توان در همین بخش افرادی که فقط صفحه عضویت یا خبرنامه بازدید می‌کنند را از آمار خارج کنیم.

CLI آمار وردپرس

تنظیمات مربوط به این بخش کمی تخصیصی‌تر می‌باشد و نیازی نیست که تنظیمات پیش‌فرض را دستکاری کنیم.

Geoip آمار وردپرس

این سیستم که ای‌پی‌ها را مکان‌یابی می‌کند، بهتر است که در فعال باشد تا در آماری که بدست می‌آوریم منطقه یا شهرهایی که بیشتر از سایت بازدید می‌کنند را شناسایی کنیم.

در اینجا تعیین می‌کنید که محلی که ای‌پی آن قابل شناسایی نیست چگونه نمایش داده شود. لیستی از ربات‌ها در اینجا وجود دارد که از تداخل ربات‌ها در آمار جلوگیری می‌کند.

تعمیر و نگهداری در آمار وردپرس

در این بخش معین می‌کنیم که آمار بازدید تا چه مدتی در سایت قابل مشاهده باشد. این آمار را به‌صورت روزانه در افزونه تنظیم می‌کنیم. در پایین نیز می‌توانیم افرادی را که به‌صورت مستمر از سایت ما بازدید می‌کنند را با تعین حد از لیست آمار بازدید خارج کنیم.

تَب بازگردانی در آمار وردپرس

از این قسمت از افزونه قادریم تمامی تنظیماتی را که تغییر داده‌ایم و از حالت پیش‌فرض درآورده‌ایم را به حالت اولیه بازگردانیم.

بخش آخری وجود دارد ما را از نسخه‌ای که روی سیستم می‌باشد مطلع می‌کند.

جمع‌بندی

هدف از ارائه این مقاله آشنایی مختصری با افزونه آمار وردپرس بود که با همین اطلاعاتی که بیان شد خواهید توانست اطلاعاتی کلی و مفیدی را از بازدیدهای سایت خود بدست بیاورد. اگر در طول زمان کار با افزونه‌های وردپرسی به مشکل خاصی بربخورید می‌توانید از تیم پشتیبانی وی‌پی‌وار مشاوره و راهنمایی بگیرید. برای تهیه هاست از این تیم کافیست به سایت تجاری این تیم مراجعه کنید. به نظر شما آماری که این افزونه در اختیار ما می‌گذارد، تا چه میزان می‌تواند ما را در بهبود عملکرد سایت کمک کند؟ دقت داشته باشید که به کمک این افزونه خواهیم توانست آمار و ارقامی کاملا دقیق بدست بیاوریم.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.