دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

وردپرس چیست و چه کاربردی دارد

وردپرس

وردپرس چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای موجود در اینترنت است که بیش از 38 درصد اینترنت را تشکیل می دهد.

وردپرس یک پروژه بازمتن و رایگان است. با مراجعه به صفحه دانلود وردپرس می توانید آخرین نسخه آن را به فارسی دریافت کنید.

قالب ها و افزونه ها دو دسته اصلی افزودنی های وردپرس را تشکیل می دهند. بیش از 4 هزار قالب و 54 هزار افزونه رایگان برای وردپرس منتشر شده است.

وردپرس چه کاربردی دارد

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای ساخت وبلاگ می باشد. البته امروزه کاربرد های آن بسیار فراتر از وبلاگ نویسی رفته است برای مثال با وردپرس می توانید فروشگاه اینترنتی، انجمن گفتگو، سایت گالری و کاریابی، سایت خبری و … ایجاد کنید.

تاریخچه

وردپرس در سال 1383 توسط مت مولنوگ و کریستیان اسلک برنامه نویسی شد.

تصویری از وبسایت وردپرس در سال 1382
تصویری از وبسایت وردپرس در سال 1382

تا سال 1383 سیستم وبلاگ نویسی دیگری به نام b2 / cafelog وجود داشت که از محبوبیت بالایی برخوردار بود ولی در همین سال توسعه دهندگان این پروژه بازمتن تصمیم به توفقف توسعه b2 / cafelog می گیرند.

با توجه به نیاز کاربران به یک سیستم وبلاگ ساز استاندارد، در همین سال مت و کریستیان تصمیم به ایجاد سیستم وبلاگ نویسی جدید برپایه b2 / cafelog منسوخ شده می گیرند که به زودی محبوبیت فراوانی بین کاربران کسب می کند.

تصویری از وردپرس 5.5
تصویری از وردپرس 5.5

از سال 1384 به بعد سرعت رشد وردپرس چشمگیر بوده است در طی این سال ها چند افزونه رسمی و مشهور دیگری مانند بی بی پرس (انجمن گفتگو)، ووکامرس (فروشگاه ساز اینترنتی) و بادی پرس (شبکه اجتماعی) معرفی شده اند.

آمار

حدود 75 میلیون سایت با وردپرس تا کنون ساخته شده است. با توجه به سهم 0.8 درصدی وردپرس فارسی، حدود 6 میلیون وبسایت به زبان فارسی از وردپرس استفاده می کنند.

70 میلیون نوشته جدید و 77 میلیون دیدگاه ماهانه و 27 نوشته جدید در هر ثانیه با وردپرس ایجاد می شود.

هر 6 ماه حدود 1.1 میلیون وبسایت جدید با وردپرس ثبت می شود.

2.2 میلیارد صفحه وردپرس در نتایج گوگل ثبت شده است.

وردپرس به 196 زبان دنیا ترجمه شده است.

30 درصد 1000 وبسایت برتر دنیا با وردپرس ایجاد شده است.

حدود 74 درصد کاربران وردپرس از نسخه 5 و بالاتر آن استفاده می کنند.

آمار نسخه های نصب شده وردپرس
آمار نسخه های نصب شده وردپرس

78.4 درصد کاربرن وردپرس از نسخه PHP هفت و بالاتر استفاده می کنند.

بیش از 54 هزار افزونه و 4 هزار قالب رایگان برای وردپرس وجود دارد.

اطلاعات فنی

وردپرس برای نصب به PHP و MYSQL و هاست مبتنی بر لینوکس نیاز دارد. نصب سریع و یادگیری راحت وردپرس در محبوبیت آن نقش بسزایی داشته است.

برای پیوستن به میلیون ها کاربر وردپرس فقط کافی است آن را دانلود کرده و درعرض 5 دقیقه نصب کنید سپس با مطالعه آموزش های وردپرس اولین وبسایت خود را به راحتی ایجاد کنید.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.