دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

هدر سایت و اهمیت بالا در طراحی

هدر سایت

هدر سایت نقش اساسی در طراحی وب ایفا می‌کند، شما هر سایتی را که مورد بررسی قرار دهید، در همان ابتدا به هدر سایت توجه می‌کنید، اطلاعات اولیه هر سایت را در هدر سایت می‌توان مشاهده کرد. هدر بخش بالایی سایت می‌باشد، که در تمامی صفحات ثابت است. در کل ساختمان شکل بصورت سه طبقه‌ای در نظر گرفته می‌شود که طبقه اول را هدر ( Header) ، طبقه دوم یا وسط را بادی (Bady) و طبقه سوم یا بخش پایینی سایت را فوتر (Footer) می‌نامند. نوارهای کناری سایت که امروزه بیشتر برای تبلیغات‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را سایدبار (Side bar) می‌گویند.

اصولا هدر در سایت‌ها به شکلی طراحی می‌شود که شما در سایت به هر صفحه‌ای بروید، خواهید توانست با دسترسی سریع به هدر به تمامی بخش‌های سایت دسترسی داشته باشید، هرچقدر که هدر سایت شما کاملتر باشد، کاربر قادر خواهد بود در عرض چند ثانیه به محتوای موجود در سایت دست یابد.

هدر سایت
هدر سایت

محتوایی که در هدر سایت قرار می‌دهید کاملا توسط الگوریتم‌های سئو مورد بررسی قرار می‌گیرد و هرچقدر هدر مربوطه بیشتر بتواند در جذب مخاطب بهتر عمل کند، امتیاز ویژه‌ای برای سایت شما محسوب خواهد شد.

تعریف محتوای هدر سایت

هدر عموما در بالای صفحه قرار می‌گیرد، اما در مواردی نیز دیده شده‌است هدر به عنوان بخش ثابت تمامی صفحات هر سایتی در جاهای مختلف دیگری نیز قرار گرفته‌است. از مواردی که در هدر سایت قرار می‌گیرد می‌توان به، فهرست محتوایی سایت، لوگوی مربوط به سایت، درباره ما یا شماره تماس و … اشاره کرد. هدر که بخش نمایش ابتدایی هر سایتی می‌باشد، مجموعه‌ای است از مهمترین موارد محتوایی هر سایتی، در سایت‌های طراحی شده الزاما نماد سایت را در هدر قرار می‌دهند.

ساخت هدر مناسب برای هر سایتی یکی از قسمت‌های لاینفک طراحی سایت می‌باشد، هدر می‌تواند به بازدیدکننده القا کند که آیا خواهد توانست مطلب موردنظرش را در سایت پیدا کند یا خیر.

تاثیر هدر سایت در سئو

هدر سایت نیز مانند هر بخشی که در سایت وجود دارد، توسط الگوریتم‌های موتور جستجو آنالیز می‌شود. اگر هدری که شما ساخته‌اید حجم بالایی داشته باشد و در زمان ورود به سایت سریعا بارگذاری نشود، امتیاز منفی بزرگی برای سایت شما محسوب می‌شود.

دقت کنید که اسلایدر و هدر سایت کاملا توسط الگوریتم‌ها قابل شناسایی است و توجه کنید که در زمان قرار دادن در روی سایت تمامی جوانب قرارگیری محل هدر را رعایت کنید.

بخش‌های مختلف در هدر سایت

هدر‌ها می‌توانند شکل‌های مختلف یا یکپارچه‌ای داشته باشند، در صورت چند بخشی بودن هدر می‌توان به سه بخش جداگانه تقسیم کرد که شامل: نوار بالا (Top Bar)، بخش میانی (Main Bar)، بخش پایینی (Bottom Bar) می‌باشد.

اصولا لوگوی مربوط به سایت را در قسمت میانی قرار می‌دهند و فهرست مربوط به سایت در بخش پایینی سایت قرار می‌گیرد. در سایت‌هایی که دست به طراحی هدر می‌زنند، می‌توان اجزای مختلف برای هدر در نظر گرفت که می‌توان در چند قسمت دسته‌بندی نمود. لوگوی سایت شما، فهرست مطالب موجود در سایت، میانبرهای شبکه‌های اجتماعی، نوار جستجو، شماره تماس محل مربوطه و یا لینک ضروری.

هر هدری که در سایت قرار می‌گیرد می‌تواند نسبت به سلیقه طراح سایت کاملا متفاوت با دیگر سایت‌ها باشد. در سایت مربوط به وی‌پی‌وار لوگو در همان ابتدای تصویر قابل مشاهده است و در ادامه فهرست مطالب بصورت دسته‌بندی شده در دسترس کاربر می‌باشد. در ادامه هدر لینک مستقیم افزونه تاریخ شمسی و فارسی‌ساز در کنار لینک مستقیم آخرین نسخه وردپرس قرار گرفته‌است، در پایین هدر نیز قسمت جستجو وجود دارد که از همانجا می‌توان بصورت دسته‌بندی شده دست به جستجو زد.

در مثال دیگر می‌توان هدر سایت اصلی وردپرس را مورد بررسی قرار داد.

در هدر این سایت لوگو در سمت چپ قرار گرفته‌است و در مقابل آن بار جستجوی سایت، در قسمت پایین‌تر نیز شما می‌توانید دیگر قسمت‌های سایت دسترسی سریع پیدا کنید. شما به‌وسیله آیکون آبی می‌توانید آخرین نسخه وردپرس را بصورت مستقیم بارگیری نمایید.

انواع مختلف هدر سایت

در هدر سایت شما می‌توانید بصورت دلبخواه مواردی مختلف قرار دهید و ترتیب آنها را به هر صورتی تغییر دهید.

همانطور که در شکل بالا می‌بینید، در پنج مورد اول هدرها در بالای سایت می‌باشند، با این تفاوت که محل قرارگیری لوگو و فهرست متفاوت می‌باشد. در شکل ششم که کاملا ظاهر متفاوتی دارد هدر در سمت چپ سایت قرار داده شده‌است. شکل ششم هدر شناور می‌باشد، که شما با بالا و پایین کردن صفحه نیز به ‌آن دسترسی سریع خواهید داشت. شکل هشتم که بصورت خاصتری می‌باشد، در ابتدا که شما سایت را باز می‌کنید هدر کل صفحه را در بر می‌گیرد. شکل آخر نیز با قرار دادن هدر در سمت راست صفحه نمایش جلوه متفاوتی به صفحه بخشیده است. با وجود نه شکل پیشفرض شما خودتان نیز می‌توانید خلاقیت به‌خرج دهید و آنچه را که در ذهنتان می‌باشد را پیاده‌سازی کنید. در کل ترکیب‌بندی هدر سایت و محل قرار گیری آن با تصمیم نهایی طراح سایت انجام می‌گیرد.

جمع‌بندی

در زمان طراحی سایت دقت داشته باشید تا هدر بتواند پیام اعتماد به مشتری بدهد، اگر شما بتوانید حس اعتماد را در همان ابتدای ورود سایت، به کاربر القا کنید، خواهید توانست کاربر را مدت زمان بیشتری در سایت نگه‌دارید تا از مطالب سایت شما استفاده کند. شما با ایجاد هدر جذاب اهمیتی که به کاربر قائل هستید را نشان می‌دهید.

برای حرفه‌ای شدن در طراحی وب سایت بر مبنی وردپرس می‌توانید از آموزش‌های رایگان تیم وی‌پی‌وار کمک بگیرد، چنانچه در زمان طراحی سایت با وردپرس در هر زمینه‌ای به مشکل برخورد کردید، می‌توانید با پشتیبانی تیم وی‌پی‌وار در میان بگذارید تا شما را در زمینه مشکل به‌وجود آمده راهنمایی نمایند. تیم وی‌پی‌وار با تکیه بر تجاربی که طی سال‌های گذشته بدست ‌آورده، تصمیم و سرعت بخشیدن به طراحی وب با وردپرس نمود است، بصورتی که کاربر می‌تواند، بلافاصله بعد از تهیه هاست از این تیم، با کمک قالب و افزونه‌هایی به ارزش چندصد دلار که با لایسنس اصلی در اختیار دارد، شروع به طراحی سایت نماید. دقت کنید که تمامی مراحل خرید و راه‌اندازی وردپرس روی هاست بصورت اتوماسیون شده انجام می‌گیرد و کاربر بلافاصله قادر به شروع طراحی خواهد بود.

بنظر شما استفاده از هدر‌های خاص، مخاطب را جذب می‌کند یا این کار نتیجه عکس خواهد داشت؟

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.