دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

طراحی سایت با وردپرس

طراحی با وردپرس

طراحی سایت واژهای آشناست و زمانی که عموم مردم گوش‌شان به این کلمه می‌خورد شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ را تصور می‌کنند که برای خودشان سایت اختصاصی دارند. این نکته بسیار حائز اهمیت هست که شرکت، فروشگاه، مغازه و حتی افراد به صورت شخصی می‌توانند وب‌سایت شخصی خودشان را داشته باشند. امروزه دانش طراحی سایت به‌قدری ساده سازی شده است که شما می‌توانید بدون توانایی نوشتن حتی یک خط کدنویسی، سایت شخصی خود را راه‌اندازی کنید. توجه کنید که درآمد سایت های فعال اینترنتی با هیچ شغل و فروشگاهی قابل مقایسه نیست و برای محاسبه حد و حدود میزان درآمد یک سایت کامل اینترنتی آن را باید با درآمد یک پالایشگاه نفتی که به‌صورت 24 ساعت شبانه روز کار می‌کند قیاس کرد. تصور کنید که یک سایت اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اید که به صورت 24 ساعته فعال است و از هر نقطه‌ای که به اینترنت دسترسی وجود دارد شما می‌توانید سفارش محصولی را که ارائه می‌دهید دریافت کنید. در ضمن یکی از چراهایی که برای عموم وجود دارد این نکته است که برای داشتن وب‌سایت حتما باید کاملا تخصصی در آن حیطه اطلاعات مهندسی داشته باشند، پس از آشنایی با وردپرس به این نکته می‌رسیم که با وجود تخصص در رشته دیگر هم می‌توان به این موهم دست یافت.

طراحی سایت
طراحی سایت

برای مثال طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس

امروز با افزایش جمعیت و گسترش شهرها رقابت تنگاتنگی بین مشاغل بزرگ و کوچک وجود دارد به‌صورتی که هرچقدر که این مشاغل برای مردم به‌‌روزتر و بزرگ تر باشد، افراد را بیشتر و راحت‌تر جذب خود می‌کند. در نظر داشته باشید که روحیه انسان کاملا کمال گراست و همیشه به سوی بهترین‌ها سوق می‌یابد، دو فروشگاه را تصور کنید که در کنار یکدیگر قرار دارند، یک فروشگاه مدرن در کنار یک فروشگاه کوچک و محدود مطمئنا فروشگاهی که خدمات بیشتری را ارائه می‌کند در کنار یه فروشگاه کوچک از لحاظ خدمات قابل مقایسه نخواهد بود. هم‌ چنین درآمد این فروشگاه‌ها نیز قابل قیاس نیست. هدف از بیان نمودن این مثال این است که شما به این باور برسید که با طراحی وب‌سایت قادر خواهید بود فروشگاه بزرگی را با بهترین محصولات یا خدماتی که وجود دارد به صورت مجازی راه‌اندازی کنید.

کمترین میزان لازم برای کدنویسی سایت

زمانی که حرف از طراحی وب‌سایت می‌شود عموما این تصور وجود دارد که باید کار را به یک متخصص برنامه نویسی سپرد چرا که خود اشخاص هیچ تصوری از این که بتوانند برای معرفی کسب و کارشان وب‌سایت داشته باشند وجود ندارد به همین علت که طراحی وب‌سایت را بسیار پیچیده می‌دانند این کار را در اولویت‌های آخر راه‌اندازی کسب‌وکار قرار می‌دهند،و زمانی که کسب و کار را به صورت فیزیکی راه‌اندازی می‌کنند به‌قدری با مشکلات برخورد می‌کنند که راه اندازی مجازی فروشگاه را بی‌خیال می‌شوند. در صورت که شاید این موردها باید جایگزین شوند و در ابتدا باید سایت فروشگاه را راه‌اندازی کنند که چه بسا با رونق گرفتن کسب و کار اینترنتی گزینه راه‌اندازی فروشگاه فیزیکی را می‌توان کلا حذف کرد.

چرا وردپرس

به این نکته اشاره کردیم که عموما تصور بر این می‌باشد که لازمه طراحی وب‌سایت داشتن دانش کدنویسی به صورت کاملا حرفه‌ای می‌باشد. توجه داشته باشید که وردپرس این دغدغه را کاملا حل و فصل کرده به میزانی که شما بدون داشتن این دانش می‌توانید وب‌سایت خود را تاسیس کنید.

معرفی وردپرس

یک سیستم متن باز مدیریتی، برای محتوایی است که در تاسیس سایت یا وبلاگ ما را کمک می‌کند، متن باز به این منظور است که تا به امروز هزاران داوطلب که تخصص کد نویسی داشته‌اند در کامل کردن این برنامه تلاش کرده‌اند. در واقع در این سیستم قادریم ویرایش، سازماندهی، حذف و اضافه کردن به سایت را کنترل کنیم یا کسانی که این کار را برای ما انجام می‌دهند را زیرنظر داشته باشیم. ویژگی‌های وردپرس به‌ اندازه‌ای گسترده است که شما را شگفت زده می‌کند. برای آشنایی با محیط وردپرس در شکل زیر می‌توانید ملاحظه کنید که با این حجم از دسترسی‌ها که در اختیار شما قرار دارد، شما می‌توانید فارغ از رشته تحصیلی‌تان، سن وسال و یا شغلتان می‌توانید تمامی پارامترهایی که در یک سایت وجود دارد را تحت‌نظر خود داشته باشید.

وقتی صفحه بالا را مشاهده می‌کنید می‌توانید با وارد کردن /wp-admin در URL وارد پیشخوان وردپرس شوید جایی که از آن به نقطه‌به‌نقطه‌ی سایت دسترسی دارید و می‌توانید تغییرات دلخواهتان را اعمال کنید. در پایین به توضیح مختصر هریک از بخش‌ها می‌پردازیم:

پیشخوان وردپرس

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید محیط وردپرس کاملا کاربر پسند می‌باشد، شما با کسب اطلاع از نحوه کار تک‌تک گزینه‌ها به کار با این محیط علاقه‌مند خواهید شد. زمانی که وارد محیط وردپرس می‌شویم صفحه‌ی پیشخوان اولین برگه‌ای است که برای ما به نمایش در می‌آید در واقع ما خلاصه‌ای از تحرکاتی که در سایت انجام شده است را در پیشخوان وردپرس می‌بینیم.

نوشته‌ها در وردپرس

از این قسمت ما می‌توانیم مطالبی را که باید در سایت قرار دهیم را بنویسیم و یا مطالبی که قبلا در سایت نوشتیم را مورد بررسی یا ویرایش قرار دهیم. زمانی که همزمان چند کاربر به داشبورد دسترسی دارند در این بخش از وردپرس کاملا نوشته و تغییراتی که اعمال شده‌است قابل مشاهده می‌باشد.

بخش رسانه در داشبورد وردپرس

در این بخش به تمامی عکس‌ها و فیلم‌هایی که در سایت قرار می‌گیرند دسترسی داریم تا در هر کجایی از سایت که نیاز است استفاده کنیم،زمانی که فیلم یا عکسی در رسانه قرار می‌دهیم می‌توانیم تمامی اطلاعاتی که مربوط به فایل می‌باشد را وارد کنیم تا به‌صورت دقیق معلوم باشد که فایل مربوط به کدام بخش تعلق دارد.

برگه‌ها در پیشخوان

در این قسمت چینش تک‌تک صفحات و نحو قرارگیری ترتیب آن‌ها را میتوانم مدیریت کنم، چنان‌چه لازم باشد که صفحه جدیدی را اضافه کنیم از قسمت افزودن برگه به این کار دست می‌زنیم. در اینجا نیز نام شخص نویسنده و زمان دقیق نگارش قابل مشاهده‌است.

دیدگاه‌ها در پیشخوان

در هر سایتی باید کاربران و ارائه دهندگان خدمات تامل داشته باشند و درباره موضوعات مطرح شده به بحث و گفت‌وگو بپردازند که تمامی این مکالمات از این بخش قابل دسترسی می‌باشد، تمامی نظراتی که در قسمت‌های مختلف سایت بیان می‌شود از همینجا قابل مشاهده‌است، می‌توان رد و تایید دیدگاه و یا پاسخ به سوال را در اینجا انجام داد.

قسمت نمایش در پیشخوان

این گزینه را می‌توان نمای سایت یا گرافیک بیان کرد چرا که استفاده از قالب‌ها که شامل اسکلت بندی سایت از جمله رنگ‌ها، ترتیب المان‌ها، اندازه‌ها و ….است. قالب برای سایت از این قسمت قابل تغییر است و قالب‌های جدید را نیز می‌توان از همین جا اضافه کرد، با گزینه‌ی سفارشی سازی که وردپرس ارائه داده‌است می‌توان تغییرات گسترده‌تری نیز ایجاد کرد. چنان‌چه قالب‌ها بروزرسانی شوند در اینجا قابل مشاهده خواهد بود. در واقع ما با قالب چهارچوب سایت خود را تعیین می‌کنیم.

افزونه‌ها در پیشخوان

افزونه‌ها مجموعه‌ای از ابزارهای وردپرسی هستند که برای سهولت بخشیدن راه‌اندازی سایت ما به آن‌ها نیازمندیم، فرض کنید که برای داشتن فروشگاه آنلاین باید محصولات را کاملا تقیسم بندی و دسته‌سازی کنیم تا مراجعه کننده به سایت به‌سرعت خرید خود را انجام دهد، در اینجاست که ما با نصب افزونه فروشگاهی ووکامرس به ایجاد این دسته‌ها و مدیریت‌شان سرعت می‌بخشیم.

کاربران در پیشخوان

در این قسمت ما تمامی گرداندگان سایت را مدیریت می‌کنیم و نسبت به مسولیت هر کاربر دسترسی لازم را در تنظیمات درست می‌کنیم. تمامی کسانی هم که در سایت عضو شده‌اند همراه با اطلاعاتی که هنگام ثبت نام ارائه داده‌اند از اینج قابل دسترس می‌‍‌باشد.

ابزارها در پیشخوان

جعبه ابزار وردپرس جاییست که به تمامی نقاط فنی سایت از جمله سلامت سایت و ورودی‌ها و خروجی‌ها در سایت قابل مشاهده است. مطالبی که در سایت قرار داده شده‌است و یا مطالبی که بازخورد بیشتری داشته و مورد توجه قرار گرفته کاملا قابل رویت می‌باشد.

تنظیمات در پیشخوان

از جمله مهم‌ترین دسترسی‌هایی که برای وردپرس وجود دارد، تنظیمات حریم خصوصی و یا نحوی نمایش آدرس URL است که می‌توانیم نوع لینک‌ها را از همین‌جا تنظیم کنیم در از چند نوع از نشانک‌هایی که موجود است یکی از این ترکیب‌ها را باید مورد انتخاب قرار دهیم. فعال یا غیر‍‌فعال کردن گوگل نیز از همین‌جا انجام می‌شود.

با توجه به تنظیمات که در وردپرس وجود دارد ما بدون داشتن سواد کدنویسی خواهیم توانست وب‌سایت خودمان را طراحی و مدیریت کنیم.

همانطور که مشاهده کردید طراحی وب‌سایت برخلاف تصورم عموم کار سخت و محیرالعقولی نیست و شما با تمرین و ممارست در کاربری با وردپرس می‌توانید متبحر شوید بطوریکه در رشته‌ای که تخصص لازم را ندارید، یک سایت حرفه‌ای و به‌روز راه‌اندازی کنید.

سخن آخر

توجه داشته باشید هرچقدر که در این مباحث تسلط بیشتری داشته باشید سرعت شما در عملکرد طراحی بالاتر خواهد رفت. چرا که در اولین طراحی سایت شاید به مشکلات زیادی برخورد می‌کنید اما بدانید که اولین پروژه سخت‌ترین است، و در قدم‌های بعدی خواهید توانست در کمترین زمان ممکن سایت را تاسیس کنید.پس نباید در برخورد با مشکلاتی که به وجود می‌آیند کوتاه آمد و تسلیم شد چرا که تمرین و تسلط در این حیطه است که طراح حرفه‌ای و آماتور را از هم متمایز می‌کند.

تیم پشتیبانی وی‌پی‌وار شما را تا راه‌اندازی کامل سایت‌تان همراهی می‌کند به این منظور با ارائه آموزش‌های رایگان در کنار شماست و تجربیات گران‌بهایی که در این راه کسب کرده‌است را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد. سایت تجاری هاست وی‌پی‌وار با خدماتی که ارائه می‌دهد، شما را قادر می‌سازد در کمترین زمان ممکن سایت موردنظرتان را طراحی کنید.

حال که با وردپرس آشنایی مختصری دارید، میتوانید از زحماتی و تلاش‌هایی که هزاران کدنویس در طراحی قالب‌ها و ساختن افزونه‌ها داشته‌اند تنها با یک کلیک بهرمند شوید.بعید است که شما به دنبال افزونه‌ای باشید و آن را در مخزن وردپرس پیدا نکنید، اینکه پس از نصب قالب‌ها و افزونه‌ها می‌توانیم از ابدیت‌های آن استفاده کنیم از مزیت‌های قابل توجه وردپرس است.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.