دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

کد کوتاه یا شورت کد وردپرس چیست؟ و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

کد کوتاه

کد کوتاه ویا شورت کد (Shortcode) وردپرس چیست؟ و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوالات را توضیح دهیم.

کد های کوتاه وردپرس جهت افزودن محتوای دینامیک و پویا به نوشته ها و صفحات استفاده می شوند. به طور خلاصه کار کد کوتاه تبدیل کدهای PHP به HTLM درون نوشته ها و صفحات می باشد. به خاطر مسائل امنیتی در وردپرس امکان درج مستقیم کدهای PHP در ادیتور و اجرای آن ها ممکن نیست. در این موقعیت ها از کد کوتاه (Shortcode) استفاده می کنیم.

هر کد کوتاه عملکرد خاص خود را دارد، شما می توانید کد کوتاه خود را ایجاد کنید ویا از صدها افزونه ایجاد کننده کد کوتاه استفاده کنید.

ساختار کدهای کوتاه به این صورت می باشد:

[wpvar matn="متن آزمایشی"]

در مثال بالا wpvar نام کد کوتاه می باشد و matn نام متغیری که جهت تغییر وارد کد کوتاه می کنیم. اگر آموزش ایجاد کد کوتاه را مطالعه کرده باشید، کد کوتاه بالا متن وارد شده را بولد (Bold) می کند و نتیجه به این صورت خواهد بود:

متن آزمایشی

همه کدهای کوتاه متغیر ندارند و ممکن است فقط با وارد کردن نام کد کوتاه کار کنند برای مثال:

[wpvar]

و بعضی از کدهای کوتاه هم به صورت تگ های HTML نوشته می شوند، برای مثال:

[wpvar]متن آزمایشی[/wpvar]

اجرای کد کوتاه در ویرایشگر کلاسیک

نسخه های وردپرس قبل از 5.0 از ویرایشگر کلاسیک به جای گوتنبرگ استفاده می کنند. البته برای نسخه های بالاتر نیز می توانید با نصب افزونه، ویرایشگر گوتنبرگ را به کلاسیک تبدیل کنید.

در ویرایشگر کلاسیک فقط کافی است با تایپ کردن کد کوتاه، آن ها را اجرا کنید.

شورت کد در ویرایشگر کلاسیک

اجرای کد کوتاه در ویرایشگر گوتنبرگ

برای وردپرس نسخه 5.0 و بالاتر، ویرایشگر پیشفرض گوتنبرگ می باشد. گوتنبرگ براساس بلوک بندی طراحی شده است. برای وارد کردن و اجرای کد کوتاه در گوتنبرگ لاز است بلوک کد کوتاه را انتخاب کنید سپس می توانید کد مربوطه را داخل باکس بلوک تایپ کنید.

کد کوتاه در گوتنبرگ

اجرای کد کوتاه داخل قالب

برای اجرای کد کوتاه داخل قالب های وردپرس کافی است از کد زیر استفاده کنید:

<?php echo do_shortcode("[wpvar matn="متن آزمایشی"]"); ?>

اکنون کد کوتاه از داخل قالب اجرا شده و نیاز به وارد کردن آن داخل ویرایشگر وردپرس نیست.

اجرای کد کوتاه در ابزارک

اگر می خواهد کدهای کوتاه را در داخل ابزارک های وردپرس اجرا کنید، کافی است از داشبورد وردپرس به صفحه نمایش -> ابزارک ها بروید. از لیست ابزارک های موجود متن را انتخاب کرده و کد کوتاه را داخل ویرایشگر ابزارک متن تایپ کنید.

تفاوت کد کوتاه با بلوک چیست؟

بلوک ها در واقع همان کد های کوتاه هستند البته با این تفاوت که بلوک ها نسخه پیشرفته تر و پیچیده تر کد های کوتاه محسوب می شوند. با توجه به سادگی در استفاده و توسعه کد های کوتاه و امکان استفاده از آن ها داخل بلوک های وردپرس، کد های کوتاه هنوز هم از محبوبیت بالایی برخوردارند. علاوه بر این ها یکی از مهمترین مزیت کد های کوتاه قابلیت اجرای آن ها داخل فایل های قالب می باشد که در مورد بلوک ها این امکان وجود ندارد.

اگر سوالی پیرامون نحوه کارکرد و استفاده از کد های کوتاه وردپرس دارید، می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

6اُمین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.

 1. مهدی گفت:

  سلام من میخوام داخل متن توضبحات محصولم به عنوان مثال title هر محصول رو در جاهای محتلفی که کد کوتاه رو وارد میکنم نمایش بده….میشه در اول راهنماییم کنید بابت این موضوع و بعد اینکه مخزن شورت کدهای وردپرس کجاست که بتونیم ازشون استفاده کنیم؟>

 2. میلاد گفت:

  با سلام من یک شورت کد در وردپرس ایجاد کردم که کار میکنه اما در صفحه ی سینگل پروداکت محصول همون شورت کد کار نمیکنه. میشه راهنماییم کنید

  1. علی فرجی گفت:

   سلام. کد کدکوتاه رو بفرستین.

 3. زهرا گفت:

  سلام
  آیا میشه با استفاده از کد های کوتاه بخش یا المان مورد نظر خودمون رو که در قالب نیسا به نوشته ها و برگه ها اضافه کرد؟

  1. علی فرجی گفت:

   بله میشه ولی راه بهتر استفاده از هوک هست. باید مقدمات برنامه‌نویسی با وردپرس آشنایی داشته باشین.