دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

اهمیت ریسپانسیو بودن وبسایت وردپرس

ریسپانسیو

امروزه تلفن‌های همراه و گجت‌های هوشمند جایگزین استفاده از لب‌تاپ و کامپیوترهای شخصی شده‌اند و بجز مواردی که اشخاص به کارهای تخصصی بپردازند، کار خود را با تلفن همراه هوشمند انجام می‌دهند.

در اینجاست که ریسپانسیو بودن سایت اهمیت پیدا می‌کند، اکثر بازدیدکنندگان اینترنت، خصوصا افرادی که از سایت‌های فروشگاهی بازدید می‌کنند و دست به خرید می‌زنند، اینکار را بوسیله تلفن همراه هوشمند یا تبلت انجام می‌دهند.

همین دلیل می‎‌تواند توجهی باشد بر اهمیت سئو هر سایت به ریسپانسو بودن یا نحوه نمایش در گجت‌های هوشمند. در ابتدا کار که استفاده از تلفن‌همراه هوشمند برای کاوش و جستجو مورد توجه قرار نمی‌گرفت، مدیران سایت اهمیتی به این موضوع قائل نبودند و سایت‌ها بصورت غیرطبیعی در تلفن همراه هوشمند به نمایش درمی‌آمدند.

برای اینکه بتوانید از مطالب استفاده کنید باید از بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی استفاده می‌کردید تا تصویر قابل مشاهده و متن قابل خواندن می‌بود. با گسترش استفاده از تلفن‌های هوشمند، این گوگل بود که برای سایت‌هایی که خوانش بهتری در سایر دستگاه‌های هوشمند داشتند، امتیاز مثبتی در سئو قائل شد.

در سیستم مدیریت محتوای وردپرس که اصولا از قالب‌های آماده استفاده می‌شود، این امکان در ابتدا وجود نداشت و مدیران سایت با نصب افزونه واکنشگر این کار را انجام می‌دادند تا سایتی رسپانسیو داشته باشند، اما با بروزرسانی‌هایی که قالب‌های آماده وردپرس انجام دادند، در حال حاضر اکثر قالب‌های وردپرسی سازگار با گجت‌های هوشمند می‌باشند.

ریسپانسیو
ریسپانسیو

مشاهده ریسپانسیو بودن وبسایت وردپرس

برای اینکه بدانیم سایت وردپرسی ما ریسپانسیو به تلفن همراه هموشمند می‌باشد یا نه می‌توانید بصورت دستی این کار را در دستگاه هوشمند خودمان انجام دهید تا مطمئن شویم که وبسایت درست بنمایش درخواهد آمد.

اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنید، می‌توانید با رفتن به سایت خود در صفحه اصلی کلیک راست نمایید و از قسمت (اینسپکت) Inspect در گزینه‌ای که شکل تلفن همراه در سمت چپ و وسط صفحه وجود دارد، حالت نمایش در موبایل را بررسی کنید.

نمایش ریسپانسیو

برای مثال این نوع از نمایش برای حالت روتیت شده در آیفون ایکس می‌باشد. از همین قسمت می‌توانید نحوه نمایش در سایر گجت‌های هوشمند را نیز بررسی کنید.

در روش دیگر برای بررسی سازگار بودن وبسایت شما با دستگاه‌های هوشمند می‌توانید به گوگل فرندلی تست موبایل (Mobile Friendly Test) مراجعه کنید. در این قسمت از سایت گوگل می‌توانید حالت نمایش سایت را در تمام قسمت‌ها را مشاهده کنید.

دلایلی که وبسایت ریسپانسیو محسوب نمی‌شود

یکی از دلایلی که سایت شما را برای گوگل غیر ریسپانسیو جلوه خواهد داد، وجود اسکروا افقی می‌تواند باشد. اسکرول افقی بدین معناست که سایت شما عرض گسترده در حالت موبایلی دارد و درست نمایش داده نمی‌شود. بهترین حالت برای نمایش موبایل وجود اسکرول عمودی می‌باشد.

شما باید تمامی صفحات سایت را چک کنید که عریض نباشد، چرا که مخاطب را کاملا سردرگم می‌کند. در صورتی که عرض وبسایت بدرستی نمایش داده شود، نیازی به بزرگ‌نمایی یا کوچک نمایی توسط بیننده نخواهد بود.

مورد دیگری که گوگل برای ریسپانسیو بودن یک سایت آن را مورد توجه قرار می‌دهد، استاندارد و خوانا بودن متن‌ها در وبسایت می‌باشد. در این مورد هم مانند قسمت قبلی بعد از اینکه مخاطب وارد قسمت موردنظر شد، باید به راحتی و بودن استفاده از بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی بتواند متن را مطالعه کند.

برای اینکه ریسپانسو در سایت شما کاملا رعایت شود، اجازه ندهید تا لینک‌هایی که مربوط به ورود به سایر قسمت‌هت می‌باشند، نزدیک به هم قرار بگیرند. اگر این استاندارد رعایت نشود، تاچ کردن گزینه‌ها می‌تواند با ورود به صفحات اشتباه کاربر را خسته کند.

ارتباط سئو و ریسپانسیو بودن سایت

سئو که اصلی‌ترین چالش هر مدیر سایتی می‌باشد، ریسپانسیو بودن سایت را نیز همیشه درنظر دارد، اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد برای مخاطبین جذابیت نخواهد داشت، که در نتیجه آن گوگل نیز در این مورد برای سئو شما امتیاز مثبت لحاظ نمی‌کند.

برای مثال در کشور ایران بیش‌از چهل میلیون‌نفر از اینترنت استفاده می‌کنند و بر اساس برآوردهایی که انجام گرفته‌است، بیش از 65% افراد با موبایل از اینترنت استفاده می‌کنند. همین آمار توجیه می‌کند که ریسپانسیو بودن سایت چقدر در سئو یک سایت تاثیر دارد.

افراد که بصورت تخصصی با کامپیوتر شخصی یا لب‌تاب از سایت شما استفاده می‌کنند، مشکلی با ریسپانسیو بودن یا نبودن سایت شما نخواهد داشت، اصولا گوگل به جمعیت آماری که بیشتر با موبایل کار می‌کنند را در الویت قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

برای اینکه بتوانید سایتی کاملا واکنشگر با دستگاه‌های هوشمند مختلف داشته باشید، می‌توانید از همان ابتدای کار از قالب‌هایی که این امکان را به شما می‌دهند، استفاده نمایید. وبسایت‌هایی که ریسپانسیو باشند، سئو خوبی نیز خواهند داشت. این موضوع از این جهت اهمیت می‌یابد که امروزه اغلب بازدیدکنندگان از اینترنت، با دستگاه‌های هوشمند خود دست به اینکار می‌زنند.

برای آموزش طراحی سایت با وردپرس می‌توانید از مجموعه آموزش‌هایی که تیم وی‌پی‌وار (وردپرس فارسی) ارائه می‌کند، استفاده کنید. اگر در زمان طراحی سایت با وردپرس با مشکل مواجه شدید، می‌توانید با ارسال تیکت به بخش پشتیبانی، از مشاوران این تیم راهنمایی بگیرید.

افزونه شمسی‌ساز وردپرس که توسط این تیم کدنویسی شده‌است، شما را قادر می‌سازد تا بتوانید محتوایی باکیفیت‌تر تولید کنید. این افزونه با بیش از ده‌هزار نصب فعال یکی از افزونه‌های محبوب در سایت‌های فارسی‌زبان وردپرس محسوب می‌شود.

بنظر شما دلیل این حجم از استفاده گسترده افراد از اینترنت بوسیله تلفن‌همراه هوشمند چیست؟

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.