دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

راهنمای قدم به قدم نصب افزونه وردپرس برای تازه‌کار‌ها

هر زمان که فردی برای اولین بار وارد دنیای ورد‌پرس می‌شود، بعد از نصب ورد‌پرس، اولین قدم این است که یاد بگیرد چگونه افزونه وردپرس را نصب کند.

اگر بخواهیم به زبان ساده برای‌تان توضیح بدهیم، افزونه‌ها در حکم نر‌افزار‌هایی برای وب‌سایت ورد‌پرس‌تان هستند. این افزونه‌ها به شما اجازه می‌دهند که بخش‌های جدید به سایت‌تان اضافه کنید، مانند فرم تماس، اسلاید‌شو‌ها[1]، کارت‌های خرید و … .

هزاران افزونه رایگان و پولی برای ورد‌پرس موجود هستند. در این راهنمای مرحله به مرحله، به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک افزونه ورد‌پرس را نصب کنید.


[1] تصاویر چرخشی که معمولا در صفحات اصلی وب‌سایت‌ها نمایش داده می‌شود.

چگونه افزونه ورد‌پرس‌ را نصب کنیم؟

ما هر سه روش مختلف موجود برای این کار را برای‌تان توضیح داده‌ایم: نصب افزونه ورد‌پرس با استفاده از جست‌وجو، آپلود کردن افزونه ورد‌پرس و نصب دستیِ افزونه ورد‌پرس از طریق FTP.

آماد‌ه‌اید؟ پس شروع می‌کنیم.

نصب افزونه از طریق جست‌وجوی ورد‌پرس

راحت‌ترین روشی که برای نصب افزونه ورد‌پرس وجود دارد، استفاده از روش جست‌وجوی افزونه است. تنها نکته منفی این روش این است که افزونه مد نظرتان باید در بخش فهرست افزونه‌های رسمی تایید شده توسط وبسایت وردپرس وجود داشته باشد که این بخش هم تنها افزونه‌های رایگان را برای دانلود عرضه می‌کند.

در قدم اول باید به آدرس افزونه‌ها >> افزودن در صفحه مدیریت سایت ورد‌پرس‌تان بروید.

افزودن افزونه به وردپرس

می‌توانید افزونه دلخواه‌تان را از میان گزینه‌های پیشنهادی انتخاب کنید. چون که ما در جست‌‌وجوی‌مان به دنبال افزونه WP Shamsi که بهترین افزونه‌ شمسی‌ساز و فارسی‌ساز ورد‌پرس می‌باشد، هستیم، بر روی دکمه «نصب» که رو به رویش قرار دارد کلیک می‌کنیم.

نصب افزونه وردپرس

در این مرحله ورد‌پرس این افزونه را برای شما دانلود و نصب می‌کند. بعد از نصب شدن دکمه «نصب» به «فعال نمایید» تغییر می‌کند.

فعال سازی افزونه وردپرس

تمام! شما توانستید با موفقیت اولین افزونه ورد‌پرس را در وب‌سایتان نصب کنید.

قدم بعدی تنظیم کردن گزینه‌ها و تنظیمات افزونه است. این تنظیمات در هر افزونه متفاوت است و به همین دلیل ما در این مطلب راجع‌ به آن صحبت نمی‌کنیم.

نصب افزونه ورد‌پرس از طریق آپلود در پنل مدیریت ورد‌پرس

در بخش فهرست‌ افزونه‌های خودِ‌ ورد‌پرس، افزونه‌های پولی نمایش داده نمی‌شوند و برای نصب این دسته از افزونه‌ها نمی‌توان از روش اول استفاده کرد.

برای همین هم ورد‌پرس روش آپلود کردن را برای کاربران ایجاد کرده است. در اینجا به شما آموزش می‌دهیم که چگونه از طریق گزینه بارگذاری در ورد‌پرس بتوانید افزونه‌ای را نصب کنید. در قدم اول نیاز دارید که افزونه مورد نظر را از منبع‌اش دانلود کنید (که معمولا به صورت یک فایل فشرده Zip است). سپس باید به آدرس افزونه‌ها >> افزودن در بخش مدیریت وب‌سایت ورد‌پرس‌تان بروید. بعد از این وارد این صفحه شدید، بر روی گزینه «بارگذاری افزونه» که در بالای صفحه واقع شده است، کلیک کنید.

آپلود افزونه وردپرس

با این کار صفحه آپلود افزونه به شما نمایش داده می‌شود. در اینجا باید بر روی گزینه «Choose File» کلیک کنید و از میان فایل‌ها، فایل افزونه‌ای که کمی قبل‌تر دانلود کرده‌اید، انتخاب کنید.

انتخاب فایل در آپلود افزونه وردپرس

بعد از انتخاب فایل مورد نظر، این بار بر روی دکمه «نصب» کلیک کنید.

در این مرحله ورد‌پرس افزونه مورد نظر را آپلود کرده و سپس به نصب آن می‌پردازد. بعد از اینکه فرایند نصب تکمیل شد، پیامی به صورت زیر مشاهده خواهید کرد که حاکی از موفقیت‌آمیز بودن عملیات نصب دارد.

بعد از نصب، باید روی لینک فعال‌سازی افزونه کلیک کرده تا بتوانید از آن استفاده کنید.

فعال سازی افزونه آپلود شده

می‌توانید تنظمیات افزونه را آن طور که می‌خواهید تنظیم کنید. این تنظیمات در هر افزونه متفاوت است و به همین دلیل در این مطلب به آن ورود نمی‌کنیم.

نصب دستیِ افزونه ورد‌پرس از طریق FTP

در معدود مواردی ممکن است که هاست ورد‌پرس شما برخی محدودیت‌های فایلی داشته باشد و شما نتوانید به طریق روش‌های قبلی افزونه دلخواه‌تان را نصب کنید.

در این شرایط بهترین راه حل برای شما نصب افزونه از طریق FTP است.

نسبت به دو روش دیگر، کاربران با روش مدیریت FTP آشنایی کمتری دارند.

ابتدا باید که فایل افزونه مورد نیاز‌تان را دانلود کنید (معمولا به صورت فایل فشرده Zip). سپس باید فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

خارج کردن فایل از حالت فشرده باعث می‌شود که فایلی جدید با همان نام در سیستم ایجاد شود. این همان فایلی است که شما باید از طریق FTP Client به صورت دستی بر روی وب‌سایت‌تان آپلود کنید.

ابتدا باید از طریق مدیریت FTP به هاست‌تان متصل شوید. اگر نام کاربری و کلمه عبور FTP خودتان را فراموش کرده‌اید، با شرکت تامین‌کننده هاست ورد‌پرس‌تان تماس بگیرید و از آن‌ها کمک بخواهید.

بروی رایانه‌تان FTP Client (مانند FileZilla) را باز کنید و با استفاده اطلاعاتی که شرکت هاستینگ تامین‌کننده ورد‌پرس‌تان در اختیار شما قرار داده، به وب‌سایت ورد‌پرس‌تان متصل شوید. بعد از وارد شدن باید به آدرس wp-content/plugins بروید.

آپلود افزونه وردپرس با ftp

در قدم بعد، فایلی را که از فایل فشرده دانلود شده به دست آمده است در همین آدرس آپلود کنید.

بعد از آپلود کردن فایل، باید به قسمت مدیریت ورد‌پرس‌تان بروید و در منوی مدیریت بر روی سربرگ افزونه‌ها کلیک کنید. در این مرحله می‌بینید که افزونه با موفقیت روی صفحه افزونه‌های شما نصب شده است.

برای اینکه از آن استفاده کنید، باید بر روی لینک فعال‌سازی که در زیر آن قرار دارد کلیک کنید.

فعال سازی افزونه وردپرس از مدیریت

بعد از فعال‌سازی ممکن است نیاز داشته باشید که تنظیمات آن‌ را تغییر دهید. افزونه‌های ورد‌پرس تنظیماتی متفاوت با یکدیگر دارند و به همین دلیل در این بخش به این موضوع ورود نمی‌کنیم.

پرسش‌های متداول راجع به نصب افزونه‌های وردپرس

چگونه می‌توانم بهترین افزونه‌های ورد‌پرس موجود را برای وب‌سایتم پیدا کنم؟

بیشتر از ۵۵.۰۰۰ افزونه رایگان تنها بر روی فهرست‌های افزونه‌های آماده خودِ ورد‌پرس وجود دارد. ما توصیه می‌کنیم که از افزونه‌های موجود در این فهرست که به تایید تیم رسمی وردپرس رسیده‌اند استفاده کنید.

چه تفاوتی بین افزونه‌های نصب شده و فعال وجود دارد؟

در ورد‌پرس می‌توانید بدون استفاده کردن از افزونه‌ای تنها آن را نصب کنید. برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید، باید آن را فعال کنید.
برای اینکه ببینید کدام افزونه‌های شما فعال هستند، باید به قسمت «افزونه‌ها» در بخش مدیریت ورد‌پرس‌تان بروید. افزونه‌ها فعال دارای پس‌زمینه آبی هستند. افزونه‌هایی که پس‌زمینه سفید دارند آن‌هایی هستند که نصب شده‌اند اما هنوز فعال نیستند.

آیا نیاز است که افزونه‌های غیر‌فعال را حذف کنم؟

اگر از افزونه‌ای استفاده نمی‌کنید پیشنهاد می‌کنیم که آن را از وب‌سایت‌تان حذف کنید.

چه تعداد افزونه می‌توانم در سایت ورد‌پرس نصب کنم؟

شما می‌توانید هر تعداد که نیاز دارید افزونه وردپرس نصب نمایید. تعداد افزونه‌ها بر روی سرعت وب‌سایت شما تاثیر گذار نیست، بلکه این کیفیت آن‌ها است که اهمیت دارد.

چگونه می‌توانم افزونه‌ای را حذف کنم؟

برای این کار شما باید وارد بخش «افزونه‌ها» در بخش مدیریت وب‌سایت ورد‌پرس‌تان وارد شوید. اگر افزونه‌ای که قصد حذف کردنش را دارید، در حال حاضر فعال است، ابتدا باید آن را غیر فعال کنید. سپس می‌توانید به‌سادگی با کلیک بر روی دکمه «پاک کردن» افزونه مورد نظر را از وب‌سایت‌تان پاک کنید.

امید‌واریم که با این مقاله توانسته باشیم نحوه نصب افزونه ورد‌پرس را به خوبی به شما آموزش داده‌ باشیم. برای باخبر شدن از آخرین اخبار و آموزش‌های وردپرس می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

6اُمین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.

 1. سجاد گفت:

  سلام و عرض ادب
  تعداد افزونه در سرعت وب سایت موثر است ، شما گفتید نیست، فرق نیست بین نصب 20 افزونه با 40 افزونه ؟ سرعت سایت متناسب با سنگینی افزونه نصب شده کم میشود.

  1. علی فرجی گفت:

   سلام،
   اگه وردپرس 20 افزونه استاندارد با کدنویسی اصولی نصب کنین تاثیر محسوسی روی سرعت سایت نخواهد داشت ولی درعوض یه افزونه معیوب نصب بشه ممکنه به اندازه هزاران افزونه زمان لود رو بیاره پایین.
   حرف شما هم از این جهت درسته که هر افزونه با هوکهایی که استفاده می‌کنه ممکنه درحد یک هزارم ثانیه و حتی کمتر، سرعت سایت رو پایین بیاره ولی این میزان چه برای مخاطب و چه از نظر سئو محسوس نیست.
   کیفیت افزونه و کیفیت سرور مهمترین فاکتورها در سرعت وردپرس هستن.

   1. سجاد گفت:

    بله یک افزونه خراب بدتر از 20 تا افزونه استاندارد هست اما تعداد افزونه که بالا بره ناسازگاری بین افزونه ها در آپدیت ها زیاد پیش میاد (حتی با نصب افزونه های استاندارد)، مثلا شما المنتور نصب کردید و یک افزونه کش بسیار معتبر اما در آپدیت ها با هم تداخل پیدا میکنن و سایت رو به هم میریزن و در نهایت سرعت سایت هم آسیب میبینه. در تجربه و عمل هرچی افزونه کمتر نصب باشه هم دردسر و هم سرعت سایت بیشتر هست. پس این عبارت که در وردپرس تعداد افزونه مهم نیست و کیفیت مهم هست غلط درستش میشه این: در وردپرس کیفیت افزونه مهمتر از تعداد افزونه های نصبی میباشد ولی تعداد افزونه هرچی کمتر سلامت سایت و سرعت سایت مناسب تر است. تا جایی که بشه نباید افزونه نصب کرد و این رو باید به تازه واردان آموزش داد.

 2. علیرضا گفت:

  سلام. بهترین روش برای آپدیت افزونه رو هم بگین.
  قبلی رو پاک کنیم و نسخه جدید رو جایگزین کنیم؟
  قبلی رو پاک نکنیم و نسخه‌ی جدید رو از طریق هاست Replace کنیم؟
  چی کار کنیم بهتره؟

  1. علی فرجی گفت:

   سلام، اگه از فهرست افزونه‌های خود وردپرس استفاده می‌کنین، بهترین روش فعال‌سازی به‌روزرسانی خودکار از صفحه افزونه‌ها هست. اگه نه، بهتره کل پوشه افزونه رو پاک کنین و نسخه جدید رو دوباره آپلود کنین.