دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

آینده وردپرس: ویرایشگر کامل سایت

در این مقاله به آینده وردپرس و ویژگی‌های جدید ویرایشگر کامل سایت خواهیم پرداخت. به‌روزرسانی‌های هیجان انگیز و نوآورانه همیشه کلید موفقیت وردپرس بوده و خواهد بود. گیر کردن در گذشته و عدم به‌روزرسانی با توجه به پیشرفت‌های روز همیشه موجب شکست پروژه‌های هرچند موفق می‌شود. تیم وردپرس همیشه نیم‌نگاهی به آینده دارد و برنامه این تیم برای به‌روزرسانی‌های بعدی، گواهی بر این ادعا است.

اکثر کاربر‌های وردپرس با صفحه‌ساز‌های مشهوری مانند دیوی و المنتور آشنایی دارند. صفحه ساز‌ها به کاربران این اجازه را می‌دهند که بدون دانش کدنویسی قالب وب‌سایت خود را به‌صورت بصری (Visual) طراحی کنند.

هدف تیم توسعه وردپرس، افزودن صفحه‌سازی قدرتمند، پایدار و پرسرعت به هسته وردپرس در نسخه‌های آتی است. این صفحه‌ساز جدید که از آن “ویرایشگر کامل سایت” نام برده می‌شود در دست توسعه و طی کردن مراحل آزمایشی است. نسخه‌های کنونی وردپرس از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند. و طی برنامه‌ریزی‌های موجود. ادغام این سیستم از وردپرس نسخه 5.8 آغاز خواهد شد.

ویرایشگر کامل سایت وردپرس

چالش پیش روی به‌روزرسانی‌های وردپرس که احتمالا از نسخه 5.8 به‌صورت رسمی شروع خواهد شد همین موضوع ویرایشگر کامل ویا صفحه‌سازی بصری با وردپرس است.

ویرایشگر کامل سایت وردپرس

به‌طور خلاصه ویرایشگر کامل سایت به این معنی است که قالب، محتوا و استایل وردپرس به‌صورت بصری و درون ویرایشگر مختص آن قابل انجام خواهد بود. همانند صفحه‌سازهای المنتور و دیوی. تفاوت این ویرایشگر دراین است که به‌صورت پیش‌فرض با وردپرس ادغام یافته و کاملا رایگان ارائه خواهد شد. به اضافه این که صد‌ها و هزاران ساعت کدنویسی برای توسعه این پلتفرم سپری شده ودرنتیجه انتظار داریم نتیجه کار بسیار استاندارد‌تر و سریع‌تر از صفحه‌سازهای کنونی باشد.

گوتنبرگ و ویرایشگر کامل سایت

ویرایشگر کامل سایت برروی پلتفرم گوتنبرگ طراحی شده است. گوتنبرگ ویرایشگر پیش‌فرض وردپرس برای نسخه‌های بعد 5.0 است که با بلوک‌سازی نوشته‌ها، می‌توان آن‌ها نگارش کرد.

بلوک‌های گوتنبرگ چیست؟

هر بلوک در گوتنبرگ مسئول اجرای ویژگی خاصی است، مثلا بلوک ویدیو، ویدیو‌ها را بارگذاری می‌کند ویا بلوک گالری، گالری تصاویر ایجاد می‌کند.

نقش بلوک‌ها در ویرایشگر کامل سایت

همانند گوتنبرگ، در ویرایشگر کامل سایت نیز شما برای طراحی صفحات از بلوک‌های مختلف می‌توانید استفاده کنید. برخلاف بلوک‌های گوتنبرگ که درحال حاضر منتشر شده و به‌صورت پیش‌فرض قابل استفاده هستند، بلوک‌های ویرایشگر کامل سایت هنوز درمرحله توسعه و آزمایش‌اند (مانند بلوک‌های لوگو، نمایش پست‌ها، دیدگاه‌ها، ورود و خروج و ده‌ها بلوک دیگر).

علاوه بر بلوک‌های طراحی، امکان شخصی‌سازی و اضافه کردن بلوک‌های هدر، فوتر یا Template Parts به صفحات وجود دارد. در کنار صفحه‌سازی مبتنی بر بلوک بندی، در ویرایشگر کامل سایت امکان ویرایش یا افزودن نوشته، دسته‌ها، برچسب‌ها، فهرست‌ها، ابزارک‌ها و… نیز به صورت زنده و درون ویرایشگر تعبیه شده است لذا برای تتظیم هرکدام لازم نیست که به صفحات مختلف رجوع کرد و در نتیجه موجب صرفه‌جویی قابل توجه در وقت طراحان و نویسندگان خواهد شد.

برنامه‌نویسان و طراحان وردپرس امکان ایجاد و ثبت بلوک‌های جدید و متنوع را داخل ویرایشگر کامل سایت دارند، درنتیجه پیشبینی می‌شود کتابخانه‌ای کامل و جامع با هزاران بلوک و المنت طراحی در آینده شکل گیرد که این تعداد خیلی بیشتر از المنت‌های طراحی همه صفحه‌سازهای دیگر است.

بلوک‌ مخصوص ویرایشگر کامل سایت

قالب‌های پوسته در ویرایشگر

با ویرایشگر کامل پوسته همه صفحات و محتوای موجود در وردپرس را می‌توان طراحی کرد. برای صفحات مختلف امکان افزودن قالب جدید با طرح جدید وجود دارد. برای مثال قالب صفحه اصلی سایت یا قالب نوشته‌‌ها ویا صفحه جستجو می‌توانند کاملا متفاوت باشند.

اضافه کردن قالب

مزایای ویرایشگر کامل سایت

مهمترین مزیت این ویژگی‌ جدید وردپرس، قابلیت ویرایش کل وردپرس ازجمله نوشته‌ها، صفحات، هدر، فوتر، سایدبار، منوها و… بدون نیاز به هرگونه دانش کدنویسی است. تنها با چند کلیک می‌توان ظاهر سایت را تغییر داد.

امروزه سیستم‌های صفحه‌ساز از محبوبیت فراوانی برخوردار هستند، می‌توان انتظار داشت صفحه‌ساز پیشفرض وردپرس یکی از برترین صفحه‌سازها از نظر فنی و عملکرد خواهد بود.

معایب ویرایشگر کامل سایت

برای استفاده از ویرایشگر کامل سایت باید از قالب‌های سازگار با این سیستم استفاده کرد. درحال حاضر فقط چند قالب وردپرس از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند که همه آن‌ها در نسخه آزمایشی هستند و مناسب استفاده در سایت‌های دارای مخاطب و بازدید کننده نیستند. انتظار می‌رود که پس از انتشار ویرایشگر کامل سایت در نسخه پیش‌فرض وردپرس قالب‌های بیشتری با این سیستم سازگار شوند.

TT1 Blocks نمونه قالب سازگار با ویرایشگر کامل سایت وردپرس.

امکان استفاده از قالب‌های قدیمی که فاقد پشتیبانی و سازگاری از این سیستم هستند همچنان در به‌روزرسانی‌های بعدی وردپرس مقدور خواهد بود و بعد از به‌روزرسانی، تغییری در کارکرد قالب قبلی شما رخ نخواهد داد.

زمان انتشار ویرایشگر کامل سایت

از نسخه وردپرس 5.8 که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد، روند اضافه کردن ویرایشگر کامل سایت به وردپرس آغاز خواهد شد. مدت زیادی تا معرفی و انتشار این قابلیت باقی نمانده است.

تاریخ شمسی و فارسی‌ساز وردپرس

تیم برنامه‌نویسی وردپرس فارسی و wpvar.com مراحل تست و افزودن سازگاری افزونه با ویرایشگر کامل سایت را آغاز کرده و در زمان انتشار به صورت کامل از این ویژگی پشتیبانی خواهد شد.

2اُمین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.