دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

نرخ پرش و مدیریت آن در سایت

نرخ پرش

نرخ پرش بالا در یک سایت می‌تواند نشان از وجود ضعف، در سیستم مدیریتی سایت باشد. نرخ پرش (بانس ریت) را می‌توان از مهمترین فاکتورهای سئو یک سایت بیان کرد. اگر نرخ پرش (Bounce Rate) بالایی در سایت خود دارید لازم است تا در محتوای سیستم سایت خود تجدید نظر کنید.

برای درک بهتر نرخ پرش بهتر است که یک مثال در فروشگاه فیزیکی بیان کنیم، به این صورت که شما در حین خرید از بازار به فروشگاه‌ها و مغازه‌های مختلفی برخورد می‌کنید، این بازدید از فروشگاه شما را می‌تواند به مشتری دائمی تبدیل کند، یا اینکه با یکبار بازدید از فروشگاه تصمیم بگیرید که دیگر از آن فروشگاه بازدید نکنید. در حالت که بصورت گذرا وارد یک فروشگاه می‌شوید و سپس آن را ترک می‌کنید، شما جزوه بازدیدکنندگان از فروشگاه می‌باشید، اما نکته در اینجاست که آیا شما باز هم برای بازدید به آن فروشگاه خواهید رفت یا خیر.

تعریف نرخ پرش (بانس ریت)

بهترین حالتی که می‌تواند برای یک سایت اتفاق بیفتد، بازگشت بازدیدکنندگان به سایت و استفاده دوبار از مطالب آن سایت می‌باشد. این بازگشت‌ها به سایت از دید گوگل پنهان نیست و با عنوان نرخ پرش (بانس‌ ریت) از آن یاد می‌شود.

در واقع تعداد بازدیدکنندگانی که بعد از یکبار بازید از سایت از آن خارج می‌شوند و هیچگاه به سایت بازنمی‌گردند، نرخ پرش (بانس ریت) سایت را تشکیل می‌دهند. هرچقدر بیشتر بتوانید نرخ پرش یک سایت را کاهش دهید، نشان از بالا رفتن کیفیت سایت و مطالب شما دارد، به این معنی می‌باشد با پایین آوردن این نرخ به جذاب بودن سایت خود کمک کرده‌اید.

گوگل آنالیتیکس کاربرانی که یکبار به سایت شما می‌آیند و سپس بدون استفاده از هیچ مطلبی از آن خارج می‌شوند را جزوه آمار نرخ پرش محاسبه می‌کند، چنانچه کاربر به سایت شما بازگردد و زمانی را صرف استفاده از مطالب سایت شما بکند دیگر جزوه این آمار نخواهد بود.

نرخ پرش چه اطلاعاتی را به مدیر سایت می‌دهد

نرخ پرش برای سایت‌هایی که اطلاعاتی از جمله: آدرس، شماره تلفن، یا لینک‌هایی به‌خصوص ارائه می‌دهد اهمیتی ندارد، چرا که کاربر در کمتر از چند ثانیه به اطلاعاتی که می‌خواست رسیده است و سپس سایت را ترک می‌کند.

در صورتی که شما در سایت خود دست به تولید محتوا می‌زنید، نرخ پرش رابطه مسقیمی با جذابیت یا عدم جذابیت سایتتان خواهد داشت، کم بودن این نرخ می‌تواند نشان از درست بودن شیوه عملکرد سایت شما باشد. اما زمانی که نرخ پرش در سایت شما بالا باشد دلایل زیادی در آن دخیل هستند که می‌تواند سرعت پایین سایت شما یا عدم طراحی مناسب سایت از دلایل آن باشد.

نرخ پرش و سئو سایت

پایین بودن نرخ پرش یک سایت می‌تواند دلیلی باشد بر سئو بودن یک سایت، چرا که این وسیله سنجش کمک شایانی در تشخیص میزان مفید بودن یا نبودن اطلاعات سایت برای کاربران می‌باشد.

هرچقدر سایت مخاطب پسندتر باشد، سئو سایت شما بهتر خواهد بود و دور از انتظار نیست که بتوانید در صفحه اول نتایج قرار بگیرید. یکی از مواردی که در مقایسه با تولید محتوا از این مورد سبقت گرفته‌است، سرعت لود شدن صفحات در سایت می‌باشد، با توجه به این نکته اگر شما طلایئ‌ترین مطالب را در سایتتان قرار دهید، چنانچه سرعت بارگذاری صفحه پایین باشد، سرعت پایین از کیفیت کار شما خواهد کاست و چه بسا قبل از اینکه صفحه بصورت کامل باز شود، بازدیدکننده صفحه را می‌ببند و به سایر نتایج جست‌وجو رجوع می‌کند.

چهارچوب سایت برای نرخ پرش پایین

موارد زیادی وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند سایت را جذاب کند تا بازدیدکنندگان سایت آن را همیشه در الویت بازدید قرار دهند. سایت‌هایی که بصورت تخصصی آموزش‌های خاصی ارائه می‌کنند می‌تواند برای جذاب کردن سایت، به تمام نکات آموزشی بصورت کامل بپردازند.

کامل بودن مطالب یک سایت باعث می‌شود تا مخاطب بار دیگر به سایت بازگردد و از دیگر مطالب آن استفاده کند. در اینجاست که سایت توانسته در ذهن مخاطبین جا باز کند و مخاطب در صورت نیاز دوباره به سایت بازمی‌گردد. رخ دادن چنین حالتی می‌تواند بهترین اتفاقی باشد که برای سایت می‌افتد، در اینجاست که سئو سایت بهبود می‌یابد.

یکی از موارد که به جذابیت سایت کمک می‌کند، استفاده از لینک‌های مختلف می‌باشد. اینکار نباید بیش از حد صورت بگیرد، چرا که می‌تواند مخاطب را سردرگم نماید، مرتبط بودن یا سودمند بودن این نوع لینک‌ها می‌تواند به جذابت‌های سایت بیفزاید.

چه مواردی نرخ پرش را افزایش می‌دهد

چند مورد که باعث بالا بودن نرخ پرش در سایت می‌شود را شناسایی کرده‌ایم که مورد توجه قرار دادن آنها خالی از لطف نیست.

هدف از ایجاد سایت می‌تواند افزایش درآمد یا رونق دادن به کسب و کار باشد، یکی از مواردی که طراحان سایت برای کاهش نرخ پرش انجام می‌دهند، به‌وجود آوردن پاپ‌آپ‌های فراوان می‌باشد که در گوشه و کنار سایت قرار می‌دهند تا مخاطب روی آن‌ها کلیک نماید و سپس به صفحه بازگردد. شاید این پاپ‌آپها بتوانند سایت شما را متنوع بنظر برسانند اما در کل این روش نخ‌نما شده‌است و مخاطبین در دام این نوع از قسمت‌‌ها نمی‌افتند.

دیگر موردی که مدیران سایت از آن باید استفاده کنند و متاسفانه کمتر در سایت‌ها شاهد آن هستیم، ایجاد (Call to Action) می‌باشد. به این صورت که از مخاطب در انتهای مطلب می‌توانید، برای مطالعه از دیگر مقالات دعوت کنید. در این حالت مخاطب زمان بیشتری را در سایت شما سپری خواهد کرد.

تفکیک نرخ پرش صفحات سایت

شما نیاز دارید تا سایت خود را بصورت کامل آنالیز نمایید، نرخ پرش یکی از کاربردی‌ترین این ابزار می‌باشد، شما می‌توانید با استفاده از ابزار گوگل تک‌تک صفحات خود را مورد بررسی قرار دهید، چنانچه نرخ پرش در صفحات خاصی بالا باشد می‌تواند گویای این باشد که صفحه مورد نظر مشکل محتوایی دارد. اما اگر تمامی صفحات یک سایت نرخ پرش بالایی داشته باشند، نتیجه می‌گیریم که سایت مشکل اساسی دارد. برای مثال اگر سایت شما آموزشی باشد، آموزش‌های ضعیف و یا پایین بودن کیفیت محتوای قرار داده شده می‌تواند از عمده‌ترین دلایل نرخ بالای پرش یک سایت باشد.

جمع‌بندی

نرخ پرشی که توسط گوگل آنالیتیکس ارائه می‌شود می‌تواند در کمترین زمان ممکن آمار و ارقامی دقیق برای شما نسبت به سایت در اختیارتان بگذارد، با در دست داشتن این آمار است که می‌توانیم به کاربردی بودن یا نبودن مطالب ارائه شده در سایت پی ببریم.

تیم پشتیبانی وی‌پی‌وار با تجربیاتی که در زمینه طراحی سایت طی سال‌های گذشته بدست آورده‌است توانسته، مخاطبین این را در راستای راهنمایی برای حل مشکل در زمینه طراحی سایت کمک کند.

این تیم با تکیه بر تجربیات گوهر بار خود افتخار یافته است تا با میزبانی وب برای سایت شما، بتواند با ارائه یک هاست قدرتمند علاقه‌مندان به طراحی وب سایت را به سمت خود جذب کند، در اینجاست که می‌توانیم قدم به قدم با شما و در کنارتان پیشرفت روزافزون را رقم بزنیم.

به نظر شما در امکان اسکیمایی (توضیحات کامل در متا) که توسط گوگل ارائه می‌شود، نرخ پرش می‌تواند فاکتور مهمی به شمار بیاید؟

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.