دانلود وردپرس تاریخ شمسی و فارسی‌ساز
رفتن به نوشته

افزونه ضد هرزنامه (Akismet)

افزونه ضد هرزنامه

افزونه ضد هرزنامه یا اکیسمت جزوه افزونه‌هایی می‌باشد، که در زمان نصب وردپرس متوجه می‌شویم که این افزونه در روی محیط وردپرس به‌صورت پیش‌فرض قرار دارد، همین نکته خود به تنهایی کافیست تا به‌ اهمیت وجود این افزونه پی ببریم. افزونه‌ی ضد هرزنامه، افزونه‌ای است که دیدگاه‌ها یا نظراتی که وجودشان برای سایت الزام ندارد را به‌صورت خودکار شناسایی و حذف کند، این اطلاعات که از دیدگاه‌های ثبت شده در سایت‌ها جمع‌آوری شده‌است. تشخیص اینکه دیدگاه‌هایی که ارائه شده برای سایت مفید یا غیر مفید است در ابتدا توسط مدیر سایت به افزونه اطلاع داده می‌شود و این هرزنامه‌ها توسط افزونه به پایگاه داده اکیسمت ارسال می‌شود، با توجه به اطلاعاتی که در سیستم اکیسمت جمع‌آوری شده‌است هیچ ربات یا شخصی نخواهد توانست این نوع دیدگاه‌ها را در سایت‌هایی که به پایگاه‌داده اکیسمت متصل هستند ثبت کند. این کار صرف‌جویی بالایی در زمان مدیران سایت خواهد کرد. قبل از اینکه این افزونه وجود نداشت، سایت‌ها روزانه صدها دیدگاه و نظر دریافت می‌کردند، که بیش از 80 درصد این نظرات، دیدگاه‌های هرز یا تبلیغاتی بود که توسط ربات‌ها ثبت می‌شد، بعد از به‌وجود آمدن این افزونه و پایگاه داده‌ای که به مرور اطلاعات را از سایت‌های مختلف جمع‌آوری می‌کرد، حال این افزونه قادر بود هرزنامه‌ها را شناسایی کند و از میان صد دیدگاه ثبت شده 80 دیدگاه را حذف کند و مدیر سایت فقط باید به 20 دیدگاه که کاملا مرتبط به موضوع بودند پاسخ می‌داد.

نحوه عملکرد افزونه به این شکل می‌باشد که هرزنامه‌ها را از طریق رابطه API که به پایگاه داده اکیسمت وصل می‌باشد شناسایی می‌کند.

نحوه کار ربط دهنده ‌API

API که مخفف (Application Programming Interface) می‌باشد، به این صورت عمل می‌کند، که رابط‌ است نرم‌افزاری، برای ارتباط بین نرم‌افزارهای دیگر، در واقع API واسطی است که بین دو نرم‌افزار قرار می‌گیرد تا نرم‌افزار‌ها در کار یکدیگر خللی ایجاد نکند.

فعال‌سازی نرم‌افزار افزونه ضد هرزنامه

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، این افزونه به‌صورت پیش‌فرض روی حالت اولیه وردپرس وجود دارد و کافیست این افزونه را از تنظیمات مربوط به این قسمت فعال کنیم. این افزونه با نام ضد هرزنامه در لیستی که با همین عنوان است قرار دارد.

زمانی که این افزونه را فعال می‌کنیم، مستقیما به جایی که باید کد ارتباطی API را بنویسیم متصل می‌شویم.

توجه داشته باشید که این افزونه در صورت متصل شدن به پایگاه داده اصلی است که هرزنامه ها را شناسایی می‌کند، به همین علت باید در سیستم اکیسمت عضو باشیم. در زمان اتصال به سایت اکیسمت ممکن است که خطای اتصال رخ دهد، که می‌توانید با روشن کردن فیلترشکن این اتصال را ممکن سازید.

زمانی که به سایت اکیسمت متصل می‌شویم باید یکی از پیشنهادهایی که برای اکانت‌های مختلف ارائه داده‌است را انتخاب کنیم، ترجیحا با انتخاب اکانت مصرفی شخصی (Personal) گزینه مناسبی در انتخاب این مورد ذکر شده می‌باشد.

در این قسمت می‌توانید با وارد کردن ایمیل شخصی و اطلاعاتی چون، نام، نام‌خانوادگی و سایتی که می‌خواهید به پایگاه‌داده اکیسمت متصل شود، عضویت خود را در این سیستم انجام دهید. در قسمتی که این اطلاعات را ثبت می‌کنید سوالی با عنوان چقدر اکیسمت برای شما ارزش دارد، به‌صورت کشویی وجود دارد که با کشیدن روی حداقل این ثبت‌نام را ادامه می‌دهیم. در پایین اطلاعاتی که ثبت می‌کنیم سوالاتی وجود دارد با عنوانی همچون، نمی‌خواهم روی سایت من تبلیغات نمایش داده شود یا محصولات و سرویس‌های خود را در سایت من نمایش ندهید یا اینکه پیشنهادهای کاری در سایت من ارائه ندهید، که ما تیک همگی این موارد را می‌زنیم تا در زمان کار با افزونه به مشکل خاصی برنخوریم.

بعد از انجام مراحل بالا ایمیلی برای تایید کردن اطلاعات کاربر ارسال می‌شود، که باید آن را در سایت اکیسمت ثبت کنیم.

بعد از وارد کردن کد تاییدی که به ایمیل ارسال شده‌است، چند لحظه صبر می‌کنیم تا سایت مراحل تهیه کد API مربوط به سایت ما را انجام دهد، که با این پیغام مواجه می‌شویم.

در این قسمت سایت اکیسمت اعلام می‌کند که کد API که رابطی است بین سایت شما و پایگاه‌داده خود اکیسمت به ایمیل شما ارسال شده‌است و شما می‌توانید جهت فعال‌سازی اکیسمت این کد را در داخل افزونه وارد نمایید.

بعد از ثبت کد API در داخل افزونه اکانت شما فعال می‌شود، حال شما در سایت خود هیچ دیدگاهی که به‌عنوان هرزنامه در گذشته برای سایت‌هایی که به این سیستم وصل بوده‌اند نخواهید داشت.

جمع‌بندی

اگر با وردپرس آشنایی داشته باشید می‌دانید که با نصب افزونه‌های مختلف می‌توانید، به انواع امکاناتی که توان دسترسی به آن‌ها را در سایت دارید، همین که این افزونه خودش روی وردپرس نصب می‌باشد، بیانگر اهمیت این افزونه می‌باشد. تیم پشتیبانی وی‌پی‌وا که با تجاربی که طی سالیان گذشته بدست ‌آورده ‌است سعی بر آن دارد تا این تجربیات را در اختیار کاربران قرار دهد. این تیم مجموعه‌ای از تجربیاتی که در این زمینه کسب کرده‌است را در قالب هاستیگ ارائه داده‌است و مجموعه‌ای از افزونه‌ها و قالب‌ها را با لایسنس اورجینال ارائه داده‌است. به نظر شما فعال کردن این افزونه ضد هرزنامه در سایت وردپرسی شما را تا چه میزان در سرعت پاسخگویی به کاربران موثر خواهد بود؟

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

توجه: لطفا در بخش دیدگاه‎ ها درخواست پشتیبانی ارسال نفرمایید. برای دریافت پشتیبانی وردپرس و افزونه و قالب های آن می ‎توانید به انجمن پشتیبانی مراجعه کنید.

ایمیل شما در دیدگاه نمایش داده نخواهد شد.